
Budowanie zespołu w sporcie
Zespół to coś więcej niż umiejętność współdziałania. Najważniejsze są relacje, poczucie wspólnego celu i zaangażowanie wszystkich w jego realizację, wzajemne wspieranie się oraz uznawanie autorytetu lidera. Tak rozumiana "zespołowość" jest jednym z głównych powodów, dla których dzieci i młodzież uwielbiają sport. Jednak budowanie drużyny to proces, który wymaga czasu i specjalnych kompetencji.
Więcej o szkoleniu
To nie sam warsztat trenerski, ale kompetencje miękkie trenera decydują o sukcesie w sporcie. Umiejętność budowania zespołu jest jedną z nich. Nie nauczysz się jej z książek. Wymaga refleksyjnej praktyki i uczenia się od tych, którzy są w niej specjalistami. Doświadczenie i charyzma prowadzącego sprawią, że otrzymasz dużą dawkę inspiracji.
Czego dowiesz się ze szkolenia?
- Jak przebiega proces budowania zespołu?
- Jak wyznaczać cele oraz określać zasady?
- W jaki sposób komunikować się z zespołem, żeby budować dobre relacje oraz swój własny autorytet?
- Jak sprawić, żeby osiągnąć efekt synergii i zbudować efektywny zespół?
Jakie zagadnienia zostaną poruszone? Dlaczego są one ważne dla trenerów sportowych?
120 minut edukacji, inspiracji i dobrych praktyk.
Dzięki którym w prosty sposób będziesz mógł przekuć wiedzę w praktykę na boisku!
Po zrealizowaniu wszystkich lekcji, podejdziesz do quizu, który pozwoli Ci utrwalić i sprawdzić nabytą wiedzę. Pozytywny wynik będzie podstawą do wydania certyfikatu WSZiC i AT.
Po zdaniu quizu kończącego szkolenie, otrzymasz certyfikat uczestnictwa, wystawiony przez Wydział Sportu Wyższej Szkoły Zarządzania i Coachingu oraz Wydawnictwo „Asystent Trenera” - patronów merytorycznych platformy Szkolenia.wGrze.pl.
Jakie zagadnienia zostaną poruszone? Dlaczego są one ważne dla trenerów sportowych?
Jak przekazać swoją wizję? Jak ustalać zasady? Jak pilnować ich przestrzegania?
Dlaczego należy podmiotowo traktować zawodników? Jak to robić? W jaki sposób sytuacja szkolna i rodzinna wpływają na ten proces? W jaki sposób pilnować swojej podmiotowości?
Dlaczego rodziców należy traktować jako ważną część zespołu? Jak się z nimi komunikować? W jaki sposób wyznaczać granice w relacjach z rodzicami?
Jak wyznaczać cele? Czy i na ile włączyć zawodników w proces wyznaczania celów? Jak zwiększyć efektywność realizacji celów?
Dlaczego jest tak ważna? W jaki sposób konstruować komunikaty, żeby były zrozumiałe? W jaki sposób upewnić się, że zawodnicy nas zrozumieli?
W jaki sposób komunikować się przed, w trakcie i zaraz po zakończeniu meczu/turnieju? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czego unikać?
Jak budować pewność siebie? W jaki sposób ją wzmacniać? Czy i jak chwalić? Czy podkreślać błędy? Czym różni się pewność siebie od pychy?
Jak budować zaufanie? W jaki sposób przekazywać dobre wzorce? W jaki sposób nakierowywać do pożądanego działania?
Czym jest synergia w zespole? Jak można ją rozwijać za pomocą gier i zabaw integracyjnych? W jaki sposób pozytywne nastawienie wpływa na efekt synergii? Jak je prezentować?
Jakie role przyjmują zawodnicy w zespole? Jak ich nauczać? W jaki sposób to wykorzystać w procesie budowania zespołu i uświadamiania zawodników?
Jakie najważniejsze zagadnienia warto zapamiętać z kursu? Jakie mogą być kolejne kroki w uczeniu się sztuki budowania zespołu?
„Dla poprawy formy fizycznej, lepiej jest robić 5 pompek dziennie, niż raz w miesiącu zrobić ich 500. Podobnie jest z edukacją!”
- - mikroedukacja – 10-12minutowe filmiki do odtworzenia w każdej chwili i z dowolnego odtworzenia,
- - wykładowcy – eksperci/mentorzy z sukcesami w tematyce, którą omawiają,
- - jeden kurs – jeden temat – konkretna dawka wiedzy,
- - dużo praktycznej wiedzy, przykładów i inspiracji,
- - certyfikat Wydziału Sportu WSZiC i Wydawnictwa “Asystent Trenera”.
- Dowiesz się od czego zacząć pracę z nową drużyną (m.in. na przykładzie Tałanta Dujszebajewa)
- Poznasz strategie ustalania zasad z zespołem i na co należy zwrócić uwagę przy ich wdrożeniu i ewaluacji
- Poznasz tajniki efektywnej współpracy z zawodnikami
- Nauczysz się zarządzać relacjami z rodzicami swoich podopiecznych
- Rozpoczniesz efektywną komunikację z zawodnikami podczas treningów i zawodów
- Twoje kompetencje miękkie wskoczą na wyższy poziom (to one są kluczowe w pracy z zawodnikami ale także ze sztabem!)
- Dowiesz się jak wykorzystywać potencjał swoich zawodników do realizacji celów zespołu.
dr Marcin Kochanowski

dr Marcin Kochanowski
Certyfikowany Psycholog Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego klasy I. Wiceprzewodniczący Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Jako psycholog współpracował ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006 - 2010. Brał udział w Mistrzostwach Europy, a także Mistrzostwach Świata w 2007 roku zakończonych zdobyciem wicemistrzostwa świata przez drużynę prowadzoną przez trenera Bogdana Wentę.
Współpracując z Reprezentacją Polski w koszykówce na wózkach przygotowywał zespół i brał z nim udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.
Od 2017 roku współpracuje z Reprezentacją Polski mężczyzn z siatkówce plażowej, co zaowocowało udziałem w mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata i kilkunastoma medalami turniejów pucharu świata.