Jaki program rozgrzewki powinien występować w poszczególnych fazach długofalowego rozwoju młodych sportowców? Jak tworzy okoliczności do nauki? Jakie są kroki w programowaniu rozwoju biblioteki ruchu? Jak wpleść wstawki motoryczne w trening?

Zawodnicy wykorzystują umiejętności ruchowe w wielu aspektach i naszym celem w kontekście programowania przygotowania motorycznego jest prowadzenie ich do większej ekonomii i efektywności ruchu, co może pozytywnie wpłynąć na ich wyniki i zwiększenie pewności siebie.

Oto jak tworzymy okoliczności do nauki:

Pierwsza okazja, jaką mamy, do nauki ruchu jako umiejętności to przeprowadzenie zawodników przez fazę rozgrzewki. Więc kiedy tworzymy naszą 10-, 15- minutową rozgrzewkę, naszym celem jest, aby ten program służył jako wprowadzenie do biblioteki ruchu. Kiedy pracujemy w fazie fundamentów (U9-U11) wykorzystamy bardziej formę programu bez struktury oraz częściowo-ustrukturyzowaną. Jeśli patrzymy na pracę z zawodnikami w fazie kształtowania – użyjemy wszystkich trzech kategorii. Z kolei, kiedy mamy już zawodników w fazie wyczynu, przechodzimy do końca kontinuum pracy- skupimy się na modelu pracy najbardziej ustrukturyzowanym.

Podsumowując, struktura programu to punkt wyjścia we wprowadzaniu naszych zawodników do biblioteki ruchu.

Kiedy już wprowadzamy te elementy, czy to ma miejsce w rozgrzewce, treningu szybkości czy wytrzymałości, wówczas naszym głównym celem jest umożliwienie zawodnikom doświadczenia ruchu, w każdej jednostce treningowej.

Jak to robić? Konieczna jest realizacja trzech kroków:

Pierwszym krokiem jest ocena ilości dostępnego czasu w przeciągu tygodnia treningowego.

Drugim krokiem w programowaniu rozwoju biblioteki ruchu jest identyfikacja jej elementów. Są to składowe takie jak: elementy koordynacji, elementy kształtowania szybkości, elementy treningu siłowego – tak więc naszym zadaniem jest ocenienie, ile mamy czasu oraz dostosowanie składowych, które chcemy wprowadzić do naszego programu.

Krok trzeci to realizacja lub rozdzielenie – w które dni w przeciągu tygodnia wprowadzamy dane wzorce ruchowe.

  • Masz już konto? Zaloguj się!
  • Nie masz konta? Dołącz do nas!
Załóż nowe konto