Jakie kompetencje powinien posiadać trener pracujący z przyszłymi mistrzami? Jaka jest rola trenera w procesie kształcenia przyszłych mistrzów?

To trener jest najważniejszą osobą, która tworzy odpowiednie warunki do rozwoju młodym adeptom piłki nożnej. Wydawałoby się, że kompetencje trenera pracującego z dziećmi i młodzieżą powinny być uniwersalne. Ewentualnie można by je zróżnicować na różne etapy rozwoju czy też kategorie wiekowe. Wiadomym jest, że inaczej pracuje się z dzieciaczkami (5-6 lat), a inaczej z 12-13latkami czy jeszcze starszymi nastolatkami.

Jest jednak jeszcze jeden podział kompetencji trenerskich, który należy uwzględniać. Mianowicie chodzi o zróżnicowanie roli, jaką trener ma do wypełnienia pracując w obszarze grassroots (m.in. z dziećmi do 12/13 r.ż.) oraz tej, gdy pracuje w ramach ścieżki profesjonalnej. W jednym i drugim przypadku niby chodzi o to samo, czyli “trenowanie piłki nożnej”. Jednakże fakt, że w ramach ścieżki profesjonalnej trenują (lub powinni trenować) młodzi zawodnicy wyselekcjonowani pod względem potencjału oraz ambicji zostania profesjonalnymi piłkarzami, sprawia, że trener musi zupełnie inaczej podchodzić do ich rozwoju niż w przypadku młodych ludzi, którzy po prostu mają bawić się piłką nożną.

Zróżnicowanie roli natomiast, wymaga odmiennych kompetencji!

  • Masz już konto? Zaloguj się!
  • Nie masz konta? Dołącz do nas!
Załóż nowe konto