Czy czujesz się liderem? Jakimi cechami powinien charakteryzować się lider? Jakich cech i umiejętności Ci brakuje? Czy wiesz jak je rozwijać?

Jack Welch, uważany za najlepszego menedżera na świecie w XX wieku (zarządzał firmą General Electric), miał pewną prostą zasadę dobrego lidera, którą wykorzystywał, pozyskując odpowiednich pracowników na stanowiska kierownicze. Nazwał ją „4E + P”. Poszczególne litery odnoszą się do cech, jakimi które powinny charakteryzować lidera, a które dla Welcha stanowiły fundament zarządzania ludźmi.

Energy - Oznacza zdolność do działania i otwartość na zmiany. Osoby z pozytywną energią są na ogół ekstrawertyczne i optymistyczne. Łatwo inicjują rozmowy i nawiązują przyjaźnie. To ludzie, którzy nie narzekają na ciężką pracę - uwielbiają pracować. Uwielbiają też się bawić i po prostu kochają życie.

Energize - Oznacza umiejętność pobudzania innych. Ludzie, którzy potrafią elektryzować innych, mogą zainspirować swój zespół do podjęcia niemożliwego - i czerpać z tego przyjemność. Zdolność do dodawania energii jest widoczna u kogoś, kto ma dogłębną wiedzę na temat swojej działalności, daje osobisty przykład i ma silne umiejętności perswazji.

Edge – Oznacza posiadanie odwagi do podejmowania trudnych decyzji: „tak lub nie”. Mądrzy ludzie potrafią ocenić sytuację pod każdym kątem, ale ODWAŻNI mądrzy ludzie wiedzą, kiedy przestać oceniać i wykonać trudny telefon, nawet bez posiadania wszystkich informacji.

Execute – Oznacza posiadanie zdolności do sprawnego realizowania zadań. Okazuje się, że człowiek może mieć pozytywną energię, motywować wszystkich wokół, wykonywać trudne telefony i nadal nie przekroczyć linii mety. Umiejętność skutecznego działania jest unikalną i odrębną umiejętnością. Oznacza to, że osoba wie, jak wprowadzić decyzje w życie i je sfinalizować, pokonując opór, chaos lub nieoczekiwane przeszkody. Ludzie, którzy potrafią tak działać, wiedzą, że zwycięstwo zależy od wyników.

Passion - Oznacza szczere, głębokie i autentyczne podekscytowanie pracą. Ludzie z pasją dbają nie tylko o siebie, ale też o kolegów, pracowników i przyjaciół. Uwielbiają się uczyć i rozwijać, a ludzie wokół nich robią to samo.

Jako trener, pracujesz z ludźmi. Powinieneś być liderem dla swoich podopiecznych. Niezależnie od tego, czy są to dorośli, którymi kierujesz, czy dzieci, które wprowadzasz do świata sportu. Warto wykorzystać zasadę Jacka Welcha, jako narzędzie autoewaluacji, ale też nadające kierunek Twojemu rozwojowi.

  • Masz już konto? Zaloguj się!
  • Nie masz konta? Dołącz do nas!
Załóż nowe konto