Co jest ważne w procesie rozwoju świadomego zawodnika? W jaki sposób wpływać na rozwój zawodników? Jakimi zmiennymi może manipulować trener?

Szkoląc dzieci i młodzież każdy trener musi pamiętać, że najważniejsze są nie środki lub sposób wykonania, ale cele jakie stawia się młodym graczom. Cele mają różną postać są długo i krótkofalowe, mogą dotyczyć całego okresu szkolenia, a mogą odnosić się do pojedynczego ćwiczenia na treningu. Ważne jest aby je wyznaczać, a dopiero na ich podstawie dobierać środki do jego osiągnięcia i oceniać sposoby wykonywania.

Trener w oczach młodego zawodnika powinien być niczym kapitan. Dobry kapitan okrętu wie jak pływać nawet podczas największych sztormów. Potrafi ustawić okręt i płynąć tak, aby bezpiecznie dotrzeć do portu. Ale dobry kapitan wie, że jego załoga musi się rozwijać, aby mogła pokierować samodzielnie statkiem w przyszłości. Dlatego daje im się wykazać w trudnych chwilach, stwarza im możliwości rozwoju, często wpływa na „niespokojne” morze, po to aby doświadczać tych wszystkich trudności i czerpać z tego naukę. Robi to, ale jednocześnie kontroluje aby wszyscy dopłynęli do brzegu.

Młodzi gracze musza w procesie treningowym odkrywać swoje możliwości i starać się najlepiej możliwie rozwiązywać sytuacje boiskowe. Trener musi im w tym pomagać i umożliwiać to doświadczanie.

  • Masz już konto? Zaloguj się!
  • Nie masz konta? Dołącz do nas!
Załóż nowe konto